هفته ملی سلامت مردان ایران

 مردان ايرانی با سلامت بيگانه اند!

مردان به خاطر مشغله و مسئوليت های سنگين زندگی كمتر به سلامت خودشان توجه میكنند، بنابراين با توجه به اهميت و شيوع كم تحركی در جامعه و تاثير آن بر كليه ابعاد سلامت مردان از جمله بيماری های قلبی و عروقی، سرطان ها، چاقی، فشار خون بالا، ديابت و ساير بيماری ها، موضوع فعاليت بدنی به عنوان برنامه اصلی پويش فوق تعيين شده است

 

 

مهم ترين محور های اين هفته را تغذيه سالم، فعاليت بدنی، پرهيز ازمصرف دخانيات و الكل، پيشگيری از صدمات جسمی و عوارض روانی ناشی از حوادث ترافيكی، ارتقای مهارت های زندگی با تمركز بر مديريت خشم، پيشگيری از استرس های شغلی، افسردگی و اضطراب در مردان، ارتقای ايمنی محيط كار، اجتناب از رفتارهای پرخطر و ناسالم، افزايش كيفيت زندگی خانواده و نقش پدر در فرزند پروری می توان عنوان كرد.

 

"غده پروستات" يكی از اعضای حياتی بدن در مردان است در سنين جوانی به علت ورود ميكروب و باكتری به آن می تواند دچار التهاب گردد و به سلامت مردان لطمه وارد می كند. پروستات در ۵۰ سالگی به بالا به علت بزرگ شدن می تواند مشكل ساز گردد.

 

نشانه های مشكلات پروستات:

خطر سرطان پروستات برای مردانی كه رژيم های غذايی با چربی بالا دارند بيشتر است.

سرطان پروستات قابل پيشگيری نيست ولی می توان خطر ابتلا به آن را كاهش داد. بهترين روش های طبيعی برای كاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات، ايجاد تغيير در رژيم غذايی، مصرف مقادير زياد ميوه و سبزيجات (محصولات سويا، اسيدهاي چرب امگا ۳، گوجه، قهوه) و ورزش كردن است.

 

 

   با اين حال انجام معاينات منظم بهترين راه برای در نظر گرفتن اين خطر است.

 

 

 

 "مثانه" یک عضو توخالی در لگن است که در پشت استخوان شرمگاهی لگن قرار دارد عملکرد اصلی  آن ذخیره ادرار است در مردان غده پروستات در مجاورت پایه مثانه که در آن مجرای ادرار به مثانه می پیوندد واقع شده است. یکی از شایعترین سرطان های دستگاه ادراری "سرطان مثانه" است. که با تشخیص به موقع، دانستن علت و علائم، درمان به موقع و رژیم غذایی مناسب می توان از خطرات آن کاست. نجات یافتگان از سرطان مثانه اغلب برای سال های بعد از درمان نیاز به پیگیری برای پیشگیری از عود سرطان مثانه دارند.

 

علائم و نشانه های سرطان مثانه:

          عواملی که خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش می دهد:

              سیگار کشیدن عامل خطر شناخته شده برای سرطان مثانه است.

              قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی.

              سابقه خانوادگی.

             عفونت های مکرر مثانه، سنگ مثانه و دیگر مشکلات دستگاه ادراری که مثانه را تحریک کند.

 

هیچ راه شناخته شده ای برای جلوگیری از سرطان مثانه وجود ندارد اما همیشه به پیروی از یک زندگی سالم، ترک سیگار و مصرف الکل توصیه می شود یک رژیم غذائی سالم حاوی مقدار زیادی از میوه، سبزیجات، غلات کامل و مصرف صحیح از گوشت بدون چربی، ورزش منظم و انجام معاینات منظم می تواند به سلامتی کمک کند. اجتناب  از مواجهه با مواد شیمیایی ناایمن و محافظت در کار با مواد شیمیائی موثر است .

 سرطان بیضه؛ یکی از شایعترین سرطان ها در سنین ۱۵ تا ۳۵ سالگی است.

علائم و نشانه های سرطان بیضه:

 

  عادت های سالم را در زندگی به کار بگیریم. به يقين مشكلات جسمانی می تواند افراد را از كارايی و ادامه روند زندگی طبيعی باز دارد. رژیم غذایی سالمی که سرشار از میوه و سبزی است انتخاب خوبی به نظر می رسد. استراحت زیاد و کافی برای سرحال بیدار شدن در صبح ها هم اقدام درستی است. پرهیز از استرس های بیهوده و غیر ضروری هم یکی دیگر از کارهای مهمی است که باید در نظر داشته باشیم. از ميان تمام راهكارها ورزش كردن مي تواند كم هزينه ترين راه درمان بيماری ها باشد با كم ترين امكانات و انجام يك پياده روی ساده و تاثير آن بر خلق و خوی و روح به بهبود سلامت جسم خود كمك كنيم و سیگار را ترک کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

عناوین و محورهای اطلاع رسانی و آموزش در روزهای هفته سلامت مردان ایران در سال ۹۷ بدین شرح است:

 

تمامی حقوق برای بیمارستان تهران محفوظ است.